Крест Твой, Господи, жизнь и заступление…

На утрене Великой Пятницы (которую совершают накануне – вечером в четверг) читают 12 Евангельских отрывков, подробно повествующих о страданиях Христа – от последних наставлений ученикам до положения во гроб и установления стражи около него.

А между этими отрывками хор поет песнопения – умилительные, глубокие, потрясающие. В них и сострадание Христу, и ужас от того, что происходит, и размышления о нашем месте в этой Евангельской истории. Вчитаемся лишь в некоторые из них. Остальные услышим на богослужении.

Антифон 1 (фрагмент)

Чу?вствия на?ша чи?ста Христо?ви предста?вим, и я?ко дру?зи Его?, ду?ши на?ша пожре?м Его? ра?ди, и не попече?ньми жите?йскими соугнета?емся я?ко Иу?да, но в кле?тех на?ших возопии?м: О?тче наш, И?же на небесе?х, от лука?ваго изба?ви нас.

Антифон 2 (фрагмент)

Ми?лостию Бо?гови послу?жим, я?коже Мари?а на ве?чери, и не стя?жим сребролю?бия, я?ко Иу?да: да всегда? со Христо?м Бо?гом бу?дем.

Антифон 4 (фрагмент)

Братолю?бие стя?жим я?ко во Христе? бра?тия, а не неми?лостивное е?же к бли?жним на?шим: да не я?ко раб осу?димся неми?лостивый, пе?нязей ра?ди, и я?ко Иу?да раска?явшеся, ничто?же по?льзуемся.

Антифон 12 (фрагмент)

Сия? глаго?лет Госпо?дь иуде?ом: лю?дие Мои?, что сотвори?х вам? Или? чим вам стужи?х? Слепцы? ва?ша просвети?х, прокаже?нныя очи?стих, му?жа су?ща на одре? возста?вих. Лю?дие Мои?, что сотвори?х вам, и что Ми возда?сте? За ма?нну желчь, за во?ду о?цет, за е?же люби?ти Мя, ко Кресту? Мя пригвозди?сте. Ктому? не терплю? про?чее, призову? Моя? язы?ки, и ти?и Мя просла?вят со Отце?м и Ду?хом, и Аз им да?рую живо?т ве?чный.

Кондак Великого Пятка

Нас ра?ди Распя?таго, прииди?те вси, воспои?м, Того? бо ви?де Мари?я на дре?ве, и глаго?лаше: а?ще и распя?тие терпи?ши, Ты еси? Сын и Бог Мой.

Икос: Своего? А?гнца А?гница зря?щи к заколе?нию влеко?ма, после?доваше Мари?я просте?ртыми власы? со ине?ми жена?ми, сия? вопию?щи: ка?мо и?деши, Ча?до? чесо? ра?ди ско?рое тече?ние соверша?еши? Еда? други?й брак па?ки есть в Ка?не Галиле?йстей, и та?мо ны?не тщи?шися, да от воды? им вино? сотвори?ши? Иду? ли с Тобо?ю, Ча?до, или? па?че пожду? Тебе?? Даждь Ми сло?во, Сло?ве, не молча? мимоиди? Мене?, чи?сту соблюды?й Мя, Ты бо еси? Сын и Бог Мой.

Антифон 15

Днесь ви?сит на дре?ве, И?же на вода?х зе?млю пове?сивый: венце?м от те?рния облага?ется, И?же А?нгелов Царь: в ло?жную багряни?цу облача?ется, одева?яй не?бо о?блаки: зауше?ние прия?т, И?же во Иорда?не свободи?вый Ада?ма: гвоздьми? пригвозди?ся Жени?х Церко?вный: копие?м прободе?ся Сын Де?вы. Покланя?емся Страсте?м Твои?м, Христе?. Покланя?емся Страсте?м Твои?м, Христе?. Покланя?емся Страсте?м Твои?м, Христе?, покажи? нам и сла?вное Твое? Воскресе?ние.