Третья седмица Великого поста – услышать Церковь

Тексты в будние дни Великого поста необычайно богаты смыслом, глубоки и возвышенны. Они учат нас поститься, настраивая на христианское воспитание души. В третью седмицу мы вновь вспоминаем о блудном сыне, только в контексте жизни своей души. Мы движемся к поклонению Кресту и просим у Бога, чтобы поклонение это было разумно и достойно. А еще молим о настоящем посте, исцеляющем душу.

Стихи?ра, господи?на Фео?дора:

Поста? наче?нше седми?цу тре?тию, Тро?ицу Честну?ю восхва?лим, ве?рнии, про?чее ра?достно преходя?ще, плотски?я же стра?сти увяди?вше от ду?ш на?ших, цве?ты боже?ственныя пожне?м, венцы? испле?тше нача?льнице дне?й, да вси? Христа?, я?ко Победи?теля, венцы? нося?ще, воспои?м.

На стихо?вне самогла?сен дне?:

Брозды? исплюва?х оте?ческия непостоя?нным умо?м, со ско?тскими греха? помышле?ньми пожи?х, все? мое? житие? ижди?в блу?дно окая?нный а?з, пи?щи лише?н, утвержда?ющия се?рдце, вре?менно утучня?ющею сла?стию насы?тихся. Но, Отче Благи?й, не затвори? ми? человеколю?бныя утро?бы, но отве?рз, приими? мя?, я?ко блу?днаго сы?на, и спаси? мя?.

Тропарь 9 песни канона:

Пости?ся душе? моя? зло?бы и лука?вства, удержи?ся гне?ва и я?рости, и вся?каго греха?: Иису?с бо такова?го хо?щет поста?, Человеколю?бец Бо?г на?ш.

Стихи?ры господи?на Ио?сифа:

По?ст возлю?бим, души? стра?сти люте?йшыя де?йством Ду?ха увяда?ющий, и Боже?ственная дея?ния де?яти укрепля?ющий, и у?м на не?бо возсыла?ющий, и проще?ние хода?тайствующий, о ни?хже согреши?хом, да?руемое от Бо?га Ще?драго.

Все? житие? мое? сту?дно ижди?в Го?споди, со блудни?цами окая?нный, я?коже блу?дный умиле?нием зову?: О?тче Небе?сный, согреши?х, очи?сти и спаси? мя, и не отри?ни мене? самого? от Тебе? удали?вшася, и Боже?ственными де?лы ны?не обнища?вшаго.

Подо?бен господи?на Ио?сифа:

Го?споди, Кресто?м уби?вый льсти?ваго, от пре?лести его? изба?ви мя? согреша?ющаго, и прельща?ема: и посто?м очи?стив мя?, да?ждь ми? Твоя? хоте?ния соверши?ти, я?ко да ви?жду Влады?ко, ра?дуяся, честны?я стра?сти Твоя?.

И?на стихи?ра господи?на Фео?дора:

Поще?нием Го?споди, ду?шы просвети?вше, да сподо?бимся неосужде?нно Кре?ст Тво?й ви?дети в ра?дости, и поклони?тися стра?хом и любо?вию: просвеща?ет бо то?й стра?сти Твоя? во?льныя, я?же благоволи? дости?гнути на?м, я?ко Человеколю?бец.

Самогла?сен:

Блу?дно расточи?х оте?ческое мое? бога?тство, пу?ст бы?х, во стране? всели?хся лука?вых гра?ждан, и безслове?сным уподо?бихся несмы?сленным ското?м, и вся?кия обнажи?хся Боже?ственныя благода?ти. Те?мже обра?щься вопию? Тебе? благоутро?бному и ще?дрому Отцу?: согреши?х, приими? мя? ка?ющася Бо?же, и поми?луй мя?.

Тропарь 9 песни канона:

Кре?ст честны?й дре?во всесвято?е, е?же ми?ру спасе?ние процвете?, ви?дети и поклони?тися вси? да сподо?бимся, чи?стыми устна?ми и душе?ю, моли?твами все?х ва?с святы?х апо?стол Христо?вых.

Стихи?ра господи?на Фео?дора:

Тре?тию честны?х посто?в седми?цу Христе? Сло?ве, преше?дших, дре?во живоно?снаго Креста? Твоего? ви?дети сподо?би на?с, и че?стне поклони?тися, и пе?ти по достоя?нию и сла?вити держа?ву Твою?, воспе?ти стра?сти Твоя?, предвари?ти сла?вное чи?сте и свято?е Воскре?сение, Па?сху та?йную, е?юже Ада?м па?ки вни?де в ра?й.

По 3-м стихосло?вии седа?лен господи?на Фео?дора:

Пло?ть очи?стивших от воздержа?ния, и в моли?твах просвети?вших ду?шы на?шя Го?споди, честны?й Кре?ст Тво?й и святы?й сподо?би на?с ви?дети, и со стра?хом поклони?тися в пе?снех пою?щих, и глаго?лющих: сла?ва живоно?сному Кресту?, сла?ва боже?ственному копию? Твоему?, и?мже ожи?хом, еди?не Человеколю?бче.